Mondial la Marseillaise a Petanque

Zúčastnili jsme se neuvěřitelného turnaje přezdívaného Mondial. Hraje se v Marseille několik dní a od počátku K. O. systémem. V roce 2010 na něm bylo 4368 tripletů, tedy 13 104 hráčů devatenácti národností. Podle pořadatelů jsme byli první Češi v historii turnaje.

S Mondialem se setkáte dlouho před počátkem července a daleko před městem Marseille. Zaregistrovat na turnaj se může každý hráč s platnou licencí prostřednictvím internetu. Kdo to nestihne do určitého data, má možnost ještě navštívit jednu z třiceti kanceláří po celé Francii osobně. Kdo prošvihne i toto datum, musí osobně k pořadateli – do redakce deníku La Marseillaise nedaleko starého přístavu.

Registrace  na poslední chvíli
Patřili jsme k těm několika desítkám či stovkám tripletů, co musely na poslední chvíli do centra Marseille. Billboardy a upoutávky jsou po celé Provence a blíže Marseille se jejich hustota zvyšuje.
Registrace končí v pátek ve 12:00, první zápas se hraje v neděli. Při registraci dostaneme za 15 € tři buletiny a žlutou identifikační kartu tripletu. Kdyby na ní byla jakákoliv chyba, či přepisování, je neplatná a z turnaje nás vyloučí. Jsme triplet číslo 4219.
Naše jména tam pochopitelně vyvolala údiv i paniku. Po chvíli k nám přišel direktor turnaje s tím, že jsme první Češi v jeho historii. Pro Marianu to znamenalo interview na kameru i nějaký rozhovor pro tištěné noviny. Dostali jsme také pozvánku na pondělní recepci.

V sobotu pro kartu
Sobota před turnajem není dnem volna. Do parku Borely přicházejí tisíce petanquerů, aby si na základě žluté karty vyzvedli růžovou kartu pro první zápas. K ní fasujeme za startovné i tři batohy, tři trika, tři slamáky a tři metry. Dozvídáme se, kdo je náš zítřejší soupeř, a že s ním sehrajeme partii na hřišti číslo 755 v parku Chanot. Ráno máme jít rovnou tam. V parku se všude hrají „přáteláky“ a stánky s vybavením od prestižních značek nebo přímo od nejlepších hráčů se prodávají jako na pouti.
Že budeme zítra hrát s Filipem Tibertem a jeho spoluhráči se dočteme i v novinách. V těch je o Mondialu vše. Kompletní startovní listina a tuny dalších informací. Na místo se raději jdeme předem podívat. K naší hrůze je to parkoviště nedaleko stadionu, kde kope slavný Olympic. V parku, který se dá přirovnat k areálu brněnského výstaviště. Asfalt je pocukrovaný vápencovou drtí...

Aspoň jednou
Během prvního dne vozí hráče po celém městě speciální autobusy zdarma. Hraje se na 29 místech. My na místní borce musíme chvíli čekat. Dochvilnost sice není v kraji zvykem, ale přijít hodně pozdě, znamená prohrát. Výmluvy nikoho nezajímají. Autobusy jsou plné, hráči zmatení a své žně mají i taxikáři. Každý chce svůj zápas, třeba na opačném konci města, stihnout včas.
Od počátku jde o všechno. Přestože jsme na dovolené, naším snem je aspoň druhé kolo. Už to tak chvíli vypadalo, ale chyby v závěru hry pro nás znamenaly porážku 9:13. Tu musí úředně potvrdit na místě i rozhodčí. Každý z nich má na starosti sektor několika hřišť.
Podle tradice nás vítězové pozvou na tekuté občerstvení. Ke třem batohům a slamákům máme i tři nové kamarády.
Odcházíme zpět do parku Borely stejně jako více než dva tisíce jiných tripletů odevzdat svou růžovou kartu první partie. Jako náplast vyfasujeme tři pleskačky Ricardu.

Recepce o čtyřech chodech
Na pondělní recepci se to pod širým nebem u zámečku Borely jen hemží petanque pohlaváry, petanque celebritami a i zahraničními hráči jako jsme my. Pro několik stovek lidí jsou připraveny čtyři chody specialit a společenská zábava.
Marco Foyot vypadl ten den ve třetí či čtvrté rundě a večer není zrovna veselý. Porazili ho prý nějací neznámí hráči, co prostě přijeli
z hor. Některým místním to vykouzlilo nefalšovaný radostný úsměv. Foyot přesto nechal do Česka pozdravit všechny, s nimiž se potkal
v Montpellier.
Naopak trojnásobný vítěz Mondialu La Marseillaise Philippe Quintais je opatrný. Na večírku se drží zpátky a říká: „Mondial pokračuje.“ Odehrány jsou po dvou dnech teprve čtyři kola. To páté bude mít nakonec zadarmo. Jeho soupeři se na hřiště nedostaví. Jsou to obyčejní chlapi z Nice, kteří nepočítali, že by se dostali tak vysoko. Museli zkrátka do práce.

Ať žije král
Quintaisův tým má přezdívku Les Rois – Králové. Vyhráli tři Marseillaisy a evidentně mu všichni fandí. Ve čtvrtfinále ale narazí na triplet v čele se Stéphanem Robineau. Doplňuje ho Antoine Dubois a nedávný junior Dylan Rocher. Ten se nakonec stane hvězdou Mondialu a ve čtvrtek večer zvedne ke hvězdám před plnými tribunami pohár nad hlavu...

La Marseillaise je kouzelná i při jediném zápase.
Tu z roku 2010 zahlédnete i zde. Na další si můžete zajet.